Какво не му харесвам на Blogger? Ами неудобството на всеки един друг безплатен провайдър на домейни – досадно дългото име на домейна
TheBullBlogger.blogspot.com
От такъв домейн не може да развивате сериозен бизнес. Казвайки бизнес – в никакъв, ама в никакъв случай не използвайте безплатен домейн за фирмено представяне. Така казвате на потенциалните си клиенти и партньори “аз нямам 15-20 лева за домейн ама иначе съм мноооо точен пич”. По-добре да нямате фирмена страница отколкото да имате такава фирмена страница.
Още един огромен недостатък на безплатния “дълъг” домейн. Да, вие си имате блог ама не съвсем. Този блог е на сайта на Blogger и не е ваш. Вие не можете да го продавате (е, българската практика сочи и такива случаи, но ние сме особена порода интернет потребители).
Blogger обаче явно са помислили за тази огромна група начинаещи блогъри, за които ентусиазмът е обратно пропорционален на наличните средства. Blogger дават възможност да използвате платформата им (т.е. блоговете) но да я “вържете” за нормален домейн.
Какви са предимствата:
1. Огромното предимство: имате собствен актив – домейнът ви. Ако блогът ви стане печеливш можете с чиста съвест и лесно да го продадете
2. Ако блогът ви се разрастне дотолкова, че вече платформата на Blogger е недостатъчна за нуждите ви просто си вземате домейнчето и го местите на собствен хост и му инсталирате Wordpress или Joomla, но вече сте сигурни, че инвестираното време и средства ще се възвърнат многократно
3. Когато търсите хостинг можете да попаднете на двете крайности: нещо скъпо и ненужно или нещо евтино и неработещо. Ако имате разрастващ се блог с хиляди посетители, няма опастност Blogger да спре достъпа до сайта ви просто защото сте надхвърлили лимита на хостинга
4. Малко ще поизпреваря времето но блогът в Blogger има и още едно много голямо предимство. Ако имате множество сайтове линковете между тях няма да имат тежест за търсачките просто защото в повечето случаи те са на един и същ хостинг. Търсачката засича, че връзките са между вашите собствени сайтове и не им придава значение. Този проблем го няма с блог в Blogger. Мисля да се спрем по-подробно на обяснението за търсачките в други постове
Настройването на вашия собствен домейн е малко по-различно при различните регистрари но принципът е един и същ. В това видео ще ви покажа как да си настроите домейна в GoDaddy
Категории
- Авторско право (4)
- Видео уроци (7)
- Гостуващ автор (14)
- Домейн и Хостинг (5)
- за BullBlogger (7)
- Как не се прави (3)
- Как се прави блог (2)
- Пазарна ниша (3)
- Blogger Трикове (5)
- SEO от нулата (4)
Видео уроци
BullBlogger в
Абонирай се за новините
Собствен домейн в Blogger? (Видео)
Публикувано от BullBlogger на 13:55 28 Коментара
Категории Видео уроци, Домейн и Хостинг, Blogger Трикове
Любов от пръв спам
Спаменето не е лесна работа – има много неща, които всяват смут и тревога в иначе рутинното ежедневие на добросъвестния спамер. Спаменето е стара техника за градене на линкове към собствения сайт, продажба на всякакви боклуци и привличане на трафик. Независимо от целта и упеваемостта, спаменето е перфектния начин да си спечелите всеобщата омраза на авторите на блогове и редовите потребители ако не знаете как се прави.
Един от традиционните начини за спамене са коментарите по блоговете. Лесно е: намирате популярен блог с трафик и пускате коментар “О, колко интересна статия. Отдавна търся тази информация за да оправя моя климатик”, като в думичката “климатик” има линкче към вашия сайт. Няма нужда статията да е за климатици – важното е линкчето към вашия сайт да се мъдри нейде из коментарите.
Професията на спамера щеше да бъде истинско удоволствие ако нещата стояха толкова просто. За съжаление обаче съществува една особена порода хора, които особено много ненавиждат спамерите – модераторите на блогове. Незнайно защо, модераторите изпитват особена неприязън и фанатично неуважение към труда на спамещите. Множество модератори ежедневно извършват безнаказан геноцид над прилежно напусканите коментари с линкове към нашия “климатичен сайт”. Стотици часове спамерски усилия отиват на вятъра в резултат на това безчинство.
Разбира се, с развитието на спамологията, са разработени няколко стратегии и похвати, които помагат на спамера да упражнява конституционното си право на труд. Истинско изкуство е да оспамиш чуждите блогове, така че да те заобичат. Ето ви и ключовите стъпки за да се превърнете от обикновен уличен спамер в истински виртуоз:
Изберете подходящия профил. Независимо дали в подбраните от вас блогове наистина може да се създаде профил вие трябва да сте наясно с образа на посетителя, от чието име пускате коментар. В по-голямата си част модераторите са мъже. Профилът на невинна девойка, за предпочитане надарена, ако може и руса, винаги поражда трепет под модераторската лъжичка и възпира неговият ентусиазъм. Подберете хубава снимка от мрежата. Леко небрежна, леко закачлива, с мек еротичен елемент. Използвайте малко въображение и търсете снимката на чужди езици – така елиминирате възможността девойката да се окаже позната на модератора. За улеснение “момиче” на полски е dziewczyna, а както знаете полякините до голяма степен се вписват в търсения от нас профил. Добра идея е да използвате един и същи профил многократно и на различни места. Така, ако попаднете на импотентен модератор, който реши да порови за подозрителната посетителка той ще се убеди, че това невинно същество редовно посещава и други блогове и пуска също така глуповати коментари т.е. няма нищо подозрително.
Името. Много често допускана грешка от начинаещите спамери е в избора на име. Тъй като името обикновено съдържа линка към сайта на коментиращия, много често то се използва за ключова дума. Дори като любител спамер би трябвало да знаете, че ключовата дума линкваща към вашия сайт има много по-голяма тежест от обикновения линк без ключова дума. Изкушението да се казвам “климатици” е доста голямо, но трябва да бъде преодоляно. Дори похотливият модератор ще изтрие коментар от посетител с име “климатици”, независимо от факта, че в профила сте сложили правилната снимка. Името трябва да подхожда на снимката. Kote92, sexyNikol, Puhito, Palavka са страхотни имена и повярвайте, по-добре е да имате линк с ключова дума Malka_Mrusnica отколкото да нямате никакъв линк.
След като вече сте изградили виртуалния образ на своя посетител, е време да преминете към тактиките за висш пилотаж.
Накарайте модераторът да се замисли. Постарайте се – като редови спамер знаете, че модераторите са фанатици, които само съсипват вашия труд. Би трябвало да не са много умни, щом работата им се изразява само в натискане на един бутон, нали? Кратките коментари от рода “прекрасна статия”, “много ти благодаря за полезната информация”, “ей това ме разби” обаче минават само при пъпчиви тинейджъри, които вместо мишката държат нещо друго гледайки снимката от профила ви. Най-ефективно би било наистина да прочетете статията, но това си е загубено време, от което силно страда вашата продуктивност. За това можете да използвате “подхода на замисления модератор”. Вкарайте кратка извадка от статията или само две-три ключови думи, въведете нотка съмнение и задайте въпрос. Така показвате, че сте прочели статията и дълбоко сте обмислили съдържанието и. Ето ви един пример: “добър анализ си направил на новите тенденции в пролетните обувки, но не мислиш ли, че лачената кожа се влияе силно от ниските инверторни климатици?”
Заформете дискусия. Тази техника изисква малко повече работа, но с времето се отплаща. Създавате множество профили, като следвате съветите по-горе. Внимавайте да не използвате всички профили едновременно на едно място. Когато пуснете коментар от един профил, в няколко последователни дни пускате отговори на коментара. Ако сте достатъчно прецизни можете да създадете дискусия или още по-добре спор, който изцяло може да измести основната тема на поста. Тази техника има няколко предимства: след като вече сте заформили разговор можете на воля да пускате линкове от името на различни потребители. “Ясно ми е, че климатикът може да повреди обувката, но хората гледат червилото, а не краката”. Освен това заблуждавате врага – модераторът няма да посмее да изтрие коментарите на цяла група потребители. Та това си е истинска цензура, а модераторите хич не обичат да ги сравняват с гестапо.
Удавете модератора в текст. Добър подход е да отегчите модератора и да приспите неговата бдителност. Естествено текстът трябва да е що-годе смислен. Хитро е да вземете качествен коментар от друг блог извън темата и да го приспособите към вашите нужди. Или още по-добре вземете цял пост. Най-готини за целта са разни постове, които разказват премеждията ви в някаква скучна случка. Потърсете в интернет “рекламация”, “оплакване”, “жалба” и други подобни и си изберете някоя сълзлива история. Модераторът ще се зачете, ще му доскучее, но няма да изтрие толкова дълъг и прочувствен пост. Ако сте късметлии ще го одобри преди да е достигнал до няколкото ключови думички набутани в края на коментара. Недостатък на подхода е работата по пригаждането на поста към вашите нужди. Като прилежен професионалист обаче, вие трябва да си направите база с подобни ценни текстове и да спестите ровенето всеки път, когато имате нужда да поспамите малко.
Послепис: Предполагам, че вече сте започнали лакомо да оглеждате и BullBlogger за възможности да бучнете едно коментарче, а? За да изостря апетита ви ще спомена, че линковете в коментарите са dofollow. Звучи вкусно нали? Хайде, не се стеснявай! Пробвай се, па може и да мине ;)
Публикувано от BullBlogger на 16:52 29 Коментара
Категории Как не се прави
Как се купува домейн? (ВИДЕО)
Хиляди са фирмите, които предлагат регистрация на домейни. Добрата новина, е че в България също има доста фирми, които се занимават с това. И на повечето от тях цените са доста прилични.
Предимството на българските фирми е, че ако нямате кредитна карта можете да платите и с платежно нареждане от банка. Недостатъкът е, че цените са малко по-високи. Разликата е наистина пренебрежимо малка така, че с чиста съвест може да предпочетете и български регистрар.
Аз предпочитам чуждите по няколко причини:
- цената, е вярно че говорим за няколко лева
- много по-лесно е да продам домейна на чужденец в последствие през GoDaddy отколкото да му обяснявам, че домейнът е .com ама е регистриран в България. Да, факт е, че има и такива диваци, които предпочитат да се откажат от покупката вместо да купят сайта ми (включая домейна) просто, защото домейнът бил регистриран някъде извън САЩ. Това, вас като начинаещ блогер, много не ви касае
- въпрос на навик с контрол панела, а и другите ми домейни също са в чужбина и ми е по-удобно
Така, че съм направил видео как да си регистрирате домейн в една от водещите компании в света, но това не е причина да се откажете от някоя добра оферта на друг регистрар включително и български. Не е кой знае колко сложно.
Както споменах и във видеото ето място, където ще поддържам що-годе актуален списък на сайтове, от които можете да си купите домейн.
Преди да пристъпите към регистрация
1. Проверете за текущи промоции – така наречените купони за отстъпка. Поровете се из интернет отстъпките са доста големи
2. Задължително проверете цената за подновяване на домейна. Особено ако не купувате от голяма и известна компания се уверете, че цената за подновяване на домейна след първата (много често промоционална) година не е в пъти по-висока. Ако не можете да намерите цена по-добре потърсете друг сайт!
Компаниите са хиляди в списъка съм посочил само няколко първоначални отправни точки. Ако сте доволен клиент на някоя друга компания пуснете ми едно мейлче и ще я включа.
Публикувано от BullBlogger на 21:59 2 Коментара
Категории Домейн и Хостинг
Как се трие коментар в Blogger, когато не виждаш кофата? (Видео)
Публикувано от BullBlogger на 7:47 1 Коментара
Категории Видео уроци, Blogger Трикове
Какво е домейн и хостинг?
В последните години се наложи термина Вирутален Недвижим Имот (VRE) и може би аналогията с недвижим имот е най-подходяща за да разберем принципа на домейна и хостинга и никога да не ги бъркаме.
Всеки невижим имот трябва да е физически разположен някъде. Уебсайтът се разполага на сървър (на този етап приемете, че това е компютър постоянно включен в интернет) и този сървър е хост.
Всеки недвижим имот има адрес, който указва къде се намира и как може да се достигне до него. За уебсайта или блога това е домейна или например www.bullblogger.info
При уебсайтовете и блоговете обаче адреса не може да се променя. Можете да смените хоста многократно но не можете да промените домейна на вашия блог.
Т.е. ценното е домейнът и в много случаи самият уебсайт се идентифицира с неговия домейн.
Тъй като домейните са ограничено количество (комбинациите от букви и цифри все пак имат някакъв край) с времето цената на домейните се покачва. Особено на тези, които имат някакъв смисъл. Трибуквените домейните с окончание .com вече струват цяло състояние, а четирисимволните и дори петсимволните са трудни за намиране. И тук не става въпрос за домейни състоящи се от смислена дума.
Преди да се втурнете да търсите някоя случайно изпусната три, четири, пет буквена дума и да я препродадете за милиони ще ви охладя ентусиазма – има фирми и организации, които са впрегнали доста ресурс само в тази дейност, така че ако още мечтаете за бързо забогатяване с никаква работа по-добре се насочете към този сайт. Мисля, че шансовете ви са доста по-големи.
Публикувано от BullBlogger на 9:14 0 Коментара
Категории Домейн и Хостинг
Блог в Blogger (Видео)
Въпреки, че на всеки, който веднъж премине през този процес ще му се стори тъпо въобще да се обяснява тази толкова проста процедура, реших вместо да пиша да направя кратко видео.
В него ще открием:
1. Как да си създам Google account – Google Account не е просто електронна поща а съвкупност от доста услуги и инструменти, които Гугъл предлага, така че този профил няма да ви е излишен особено ако сте решили сериозно да се занимавате с онлайн бизнес
2. Как да си направя поща в Gmail – наистина доста проста процедура. Предимствата на Gmail са огромното пространство за поща, както и възможността безплатно да настроите акаунта си за ползване през мейл клиент като Outlook Express, MS Outlook или Thunderbird например
3. Как да регистрирам блог в Blogspot и да започна да блогвам
Публикувано от BullBlogger на 10:39 3 Коментара
Категории Видео уроци, Как се прави блог
Blogger срещу Wordpress
Системата за управление на съдържанието е най-просто съвкупност от процедури и стандарти, които позволяват на потребител с малки компютърни познания да въвежда, редактира и управлява информацията в един уебсайт.
Толкова сложно го казах, че дори аз не се разбрах: ако използвате система за управление на съдържанието няма да се налага да мислите за менюта, навигация (т.е. как посетителят ще се движи из съдържанието в сайта), кое как да подредите и къде да вмъкнете. Да не говорим огромната спестена работа по разни скриптове необходими за архив, коментари и така нататък улесняващи потребителя и автора благинки.
Нямам идея колко системи за управление на съдържанието на блог има. Има три основни:
- Wordpress – абсолютният лидер
- Joomla – също доста прилична система, тя е по-нова от Wordpress, но не само това е причината да е на второ място
- Blogger – де факто Blogger не е самостоятелна система за управление на съдържанието т.е. за разлика от горните две не можете да си изтеглите системата и да я инсталирате на свой сървър. Включвам Blogger не само заради изключително широката му употреба а и защото за начинаещият блогер той има няколко много съществени предимства пред другите две
Ще ме извиняват феновете на Joomla но с нея спираме до тук. Не ме кефи тази система и това си е.
Wordpress срещу Blogger
Най-голямото предимство на Wordpress е огромното количество добавки (plugins), които могат да се инсталират. Това си е и основната причина Wordpress да си бъде световният лидер в блогването. Ако за пръв път обаче чувате думичката plugin явно Wordpress все още не е за вас. Нещо като да карате Мерцедес из нивата.
Когато правите първият си блог или, когато си броите стотинките за домейна (няма какво да се лъжем – повечето от нас така тръгват в онлайн бизнеса) тогава е излишно да се учите на по-сложната инсталация на Wordpress при условие, че регистрацията на блог в Blogger отнема само няколко минути.
Безплатните блогове: и в двата случая можете да регистрирате безплатен блог. За Wordpress на www.wordpress.com а за Блогър в www.blogger.com. Предимството – не мислите за хостинг и недостатъкът – домейнът ви е нещо от сорта на:
http://moiatsait.blogspot.com
http://moiatsait.wordpress.com
Добрата новина е, че и в двата случая имате гарантирани поне няколко случайни посетители от самите сайт хостове. Все е някакво начало.
Неприятното е обаче, когато хем искате да не давате пари за хостинг хем искате сайтът ви да има малко по приличен домейн. Да си го кажем направо – съвсем друго е да имаш сайт www.moiatsait.com вместо горните. А и нека не забравяме, че домейнът има своя собствена цена, която расте с посетителите и времето.
Blogger дава уникалната възможност да използвате системата на сайта и да “вържете” за блога собствен домейн. С други думи блогът ви няма да се зарежда от досадно дългият адрес а ще има “нормално изглеждащ” домейн. А в допълнение не губите и препратените посетители от Blogger.
Собственият домейн дава голяма свобода – ако сайтът се развие и започне да ви носи приходи можете да го преместите на самостоятелен хост и да го изградите под каквато система за управление на съдържането желаете.
Абе с две думи Wordpress е Мерцедеса на CSM но шофьорските курсове не ти пречи да ги караш и на Опел.
Публикувано от BullBlogger на 15:59 9 Коментара
10 причини да блогвам
Да комуникират – ако още не сте чели поста ми “Какво е блог?” сега е времето да го направите и то конкретно в частта “Как се появява блогът” – защото хората искат да коментират, да изразяват мнението си и впечатленията си не само като автори а и като посетители. Ако създадете качествен блог със сигурност ще създадете и качествени и взаимно обогатяващи контакти и нови познанства.
Да създадат виртуалното си аз – умишлено не дадох на тази точка заглавието да изразят себе си, защото се припокрива с личното творчество по-долу. Все повече хора използват блоговете си за да изградят виртуален образ било то в качеството им на специалисти в определена област или бизнес партньори. Не малко работодатели, дори и в България, проверяват имената на кандидатите за работа в Google. Един добре поддържан и информативен блог би могъл просто да отвее конкурентите ви в интервюто.
Да помагат – Да, добрият самарянин съществува и е в интернет. Трудно е да си представим колко много блогъри ежедневно подаряват безценна информация на своите посетители без да получават нищо насреща. Това са мравките благодарение, на които мрежата се захранва с ново и полезно съдържание.
Да творят – ето това е една похвална причина да пълните сървърите със съдържание. За съжаление в тази категория се намърдват и милиони “творци”, които съвсем основателно са лишени от всякакви други алтернативи да публикуват своите “произведения”.
Да учат – не, разбира се не само да научат как да правят блог. Блогването ви учи да се изразявате, да разсъждавате, да комуникирате, да анализирате, да приемате критика, да слушате. Блогът може да се превърне в нов начин на общуване и себеразвитие. Е, не очаквайте блогването да замести човешките отношения офлайн, но можете да сте сигурни, че ще ги обогати и доразвие.
Публикувано от BullBlogger на 15:49 3 Коментара
Къде да купя домейн?
Изберете българското
http://dom.bg/
http://www.superhosting.bg/
http://ineahost.com/
http://www.webstore.bg/
http://www.goto.bg/
http://www.hostbulgaria.com/
http://www.host.bg/
http://www.regbg.com/
Световните лидери
Публикувано от BullBlogger на 8:29 6 Коментара
Категории Домейн и Хостинг
Какво е блог?
източник на изображенията: bullblogger.info всички права запазени
Публикувано от BullBlogger на 20:31 5 Коментара